Keskkonna probleemid
Inimtegevuse laienemisega tundras suureneb keskkonna saastumise oht, sest tundra loodus on inimmõju suhtes eriti õrn.
v Raskete roomikautode ja mootorkelkude järjest suurem kasutamine kahjustab pinnast ja taimkatet. Lühikese ja jaheda suve jooksul ei jõua taimkate taastuda. Nii jätavad roomikauto jäljed armid tundrapinnasesse kümneteks aastateks.
v Puuraukude ümbruses on naftaga reostunud endised puhtad järved ja jõed, hukkuvad kalad ja linnud.
v Vähemaks on jäänud põdrakarjamaid nii ülekarjatamise kui ka keskkonna üldise reostumise tõttu.
Tundraalade järjest tihedam asustamine ja tööstuse arendamine on siin tekitanud tõsiseid keskkonnaprobleeme. Mahajäetud kaevanduste ja puuraukude ümbrus on tugevasti reostatud igasuguse tarbetu koliga.
Nafta tootmisega on kaasnenud paljude jõgede ja järvede reostus, mis eriti tugevalt ohustab sealset elukeskkonda. Torujuhtmed, mille kaudu transporditakse naftat ja maagaasi, on tundras ehitatud otse maapinnal lühikestele vaiadele.
Sellised pikad ja kõrged trassid olid ületamatuks takistuseks rändavatele põhjapõdrakarjadele. Suured karjad jäid toitu otsides nälga ja surid. Nüüdseks on siiski sellised probleemid suuremalt jaolt lahendatud sel moel, et torustik on tõstetud maapinnast piisavalt kõrgele, et loomad alt läbi mahuksid. Tundra õrna taimestikku lõhuvad rasked roomikautod ja traktorid. Siinses külmas kliimas taastub aga taimestik väga aeglaselt ning selliste sügavate jälgede kinnikasvamine võtab aega aastakümneid. Taimestiku säilimise huvides peavad sealsed rasked sõidukid liikuma tundras ühest kohast teise juba sissetallatud teid mööda. Loomade kaitseks on kinnitatud rahvusvahelisi leppeid, mis reguleerivad karusloomade ja mereloomade jahti. Samuti on keelatud kalapüük kudemise ajal.
Tundravööndi kaitseks on sealsetele aladele rajatud ka mitmeid looduskaitsealasid. Kui inimesed kasutavad tundrat säästlikult ja mõistlikult, taastub tasapisi ka looduskeskkond.
|
Kommentaarid
Postita kommentaar